Головна

Корисні лінки

Вхід на сайт

Районний центр: Глобине

Глобинський район розташований у південній частині Полтавської області.

Район межує з Великобагачанським, Козельщинським, Кременчуцьким, Решетилівським, Семенівським i Хорольським районами Полтавської області. На пiвдні територію район омивають води Кременчуцького водосховища, що є межею з Світловодським районом Кіровоградської області та Чигиринським i Чорнобаївським районами Черкаської області.

Площа району - 2,5 тис. кв. км.

Глобинський район утворено 7 березня 1923 р. з 4 волостей - Глобинської, Кринківської, Пирогівської та Пустовійтівської. В 1923-30 роках територія району входила до складу Кременчуцького округу (до червня 1925 р. - Полтавської губернії), з лютого 1932 р. по вересень 1937 р. - до Харківської області. З 22.09.1937 р. - у складі Полтавської області.

На даний час у районі налічується 96 населених пунктів (1 місто, 1 селище, 94 села), підпорядкованих відповідно 1 міській, 1 селищній та 25 сільським радам.

Географія

У схiдній частині району з пiвночі на південь протікає річка Псел, у пiвденно-схiдній частині - її притока річка Хорол. По території району протікають також річки Кагамлик, Крива Руда та Омельник та iн.

Глобинський район лежить у межах Придніпровської низовини в лісостеповій зоні. Грунти переважно чорноземні. З розвіданих корисних копалин є лише глина.

У районі - Устимівський дендрологічний парк (державного значення) та заповідні об'єкти місцевого значення - Манжеліївський заказник i гора Пивиха.

Населення району станом на 01.01.2011 р. становил  48,2 тис. чол.

Промисловість

Район є сільськогосподарським.
Спецiалізацiя сільського господарства - землеробство зернового, технічного (цукровий буряк) i тваринництво м’ясомолочного напрямів.

Основні промислові підприємства району:
"Глобинський цукровий завод",
"Глобинський маслозавод
"Полтаварибгосп".

Транспорт

Територiю Глобинського району перетинають автотраса Дніпропетровськ-Київ та залізниця Кременчук-Ромодан. Автомобільних шляхів- 445,9 км, в т.ч.: державного значення - 86,7 км, обласного - 48 км.


Освіта

Всього навчальних закладів - 65, в т.ч.:
Глобинська філія Кременчуцького інституту економіки i нових технологій - 1;
Глобинська філія Кременчуцького ПТУ № 5 - 1;
ЗОШ I-III ступенів - 21;
ЗОШ I-II ступенів - 21;
ОШ I ступеня - 15;
комплекси школа-сад - 6;
дошкільних закладів - 41.

В районі працюють 3 районні лікарні, 8 дільничних лікарень, 4 лікарськi амбулаторії, 52 ФАПи, 16 аптек та 52 аптечних пункти.
Діють 32 будинки культури i клуби, 53 бібліотеки, 3 музичних школи


Персоналії

Уроженцями Глобинського району є:
Г.I. Майборода, П.I. Майборода — народні артисти СРСР,
О.I. Білаш
А.А. Верменич — народний артист УРСР,
Р.О. Кириченко — народна артистка УРСР,
В.В. Канівець — прозаїк i драматург,

Ф.К. Роговий — письменник. ”
Микола Віталійович Лисенко (*22 (10) березня 1842, Гриньки — †6 листопада (24 жовтня) 1912, Київ) — український композитор піаніст, диригент, педагог,збирач пісенного фольклору,громадський діяч.

 

Пам'ятки

На території району знаходяться 414 пам’яток археології, а також пам’ятки неоліту, бронзи, черняхівської, ранньослов’янської культури та часів Київської Русі.


 

ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОН

Глобинський район розташований у південній частині Полтавської області, на лівому березі р. Дніпро, за 50 км від Кременчука, 120 км від обласного центру (м. Полтава), 270 км до м. Києва. Площа району – 2,47 тис. км2, або 8,5% від території області, 59% території – сільськогосподарські угіддя, 3% – ліси та лісовкриті площі, 33% - водойми, 4% – інші землі.

Район межує з Великобагачанським, Козельщенським, Кременчуцьким, Решетилівським, Семенівським і Хорольським районами Полтавської області. На півдні його територію омивають води Кременчуцького водосховища, по якому Глобинський район межує зі Світловодським районом Кіровоградської області та Чигиринським і Чорнобаївським районами Черкаської області.

У східній частині району з півночі на південь протікає річка Псел, у південно-східній частині – її притока, річка Хорол. По території району протікають також річки Кагамлик, Крива Руда, Омельник та інші, які в багатьох місцях перетворилися на болта або пересохли.

Глобинський район лежить у межах Придніпровської низовини в лісостеповій зоні. Ґрунти переважно чорноземні. З розвіданих корисних копалин є  глина, пісок, торф. У районі – Устимівський дендрологічний парк (державного значення) та заповідні об'єкти місцевого значення – Манжеліївський заказник і гора Пивиха.

Територію Глобинського району пересікають автотраса Дніпропетровськ-Київ та залізниця Кременчук-Ромодан. Автомобільних шляхів – 445,9 км, в т.ч.: республіканського значення – 86,7 км, обласного – 48 км.

Населення району складає 48,2 тис. осіб, в т.ч. міського – 17,7 тис. осіб, сільського –  30,5 тис. осіб.

Районний центр – м.Глобине.

Населених пунктів – 93, в т.ч.

- місто Глобине (10 950 чол.);

-  смт Градизьк ( 7 760 чол.),

-  91 сільський населений пункт.

Місцеві ради

-         районна рада (54 депутати);

-         міська рада (30);

-         селищна рада (30);

-         сільські ради – 25 (387).

Виробнича спеціалізація району: виробництво зерна, молока, м’яса, харчова промисловість.

Провідні підприємства

Найменування підприємств

Продукція,

що випускається

ТОВ "Глобинський м’ясокомбінат"

ковбасні та м’ясні вироби, м'ясо і субпродукти

ПАТ "Глобинський маслозавод"

кисломолочні продукти, масло, сири сичужні, казеїн

ВП "Глобинський цукровий завод" ТОВ ІПК "Полтавазернопродукт"

цукор

ПВП "Будматеріали"

цегла-сирець

 

Сільське господарство

Основні галузі рослинництва – вирощування зернових і технічних культур.

Основні галузі тваринництва – свинарство, ВРХ.

Сільськогосподарські підприємства - 44;

Фермерські господарства – 188.

Провідні господарства: ТОВ ІПК «Полтавазернопродукт», ТОВ «Лан-Агро», ТОВ «Новомосковськ-Агро», ТОВ «Рост-Агро», ТОВ «Пузиківське», ТОВ «Промінь».

Освіта

-         загальноосвітні навчальні заклади – 46;

-         дошкільні заклади - 18;

-         дитячо-юнацька спортивна школа;

-         будинок дитячої та юнацької творчості;

-         дитячий будинок сімейного типу;

-         спецшкола-інтернат.

 

Медицина

-         центральна районна лікарня;

-         районні лікарні – 2;

-         амбулаторії загальної практики сімейної медицини - 11;

-         фельдшерсько-акушерські пункти - 47.

 

Культура

-         районний Будинок культури;

-         будинки культури, клуби - 31;

-         дитяча школа мистецтв;

-         музичні школи - 2;

-         бібліотеки - 35;

-         музеї - 5.

Архітектурні, історичні та археологічні памятки

На території району знаходиться 414 пам'яток археології, що включають 354 кургани, а також пам'ятки доби неоліту, бронзи, черняхівської, ранньослов'янської культури та часів Київської Русі. Найвідоміші: Устимівський дендрологічний парк (с. Устимівка) - пам'ятка садово-паркової архітектури ХІХ ст. Територія парку – 8,92 га, заснований у 1893 році надвірним радником Устимовичем; гора Пивиха – пам'ятка природи (з 1969 року), геологічне утворення, відсоленні палеонтологічні залишки; Манжеліївський ботанічний заказник (з 1979 року) - місце зростання цінних та рідкісних рослин, частину яких занесено до Червоної книги України;  Богоявленська церква (с.Обознівка) – побудована у XIX ст.

 

Славетні земляки

Лисенко М.В. – український композитор; Майборода Г.І. та Майборода П.І. – композитори, народні артисти СРСР; Канівець В.В. – прозаїк і драматург; Білаш О.І. – член Спілки письменників України, народний артист України, народний артист СРСР, Герой України; Кириченко Р.О. – народна артистка України, повний кавалер ордена княгині  Ольги; Роговий Ф.К. – письменник, лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка; Верменич А.А. – народний артист УРСР; Максименко В.Г. – актор, народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка; Білик І.І. – прозаїк, лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка; Косарик-Коваленко Д.М. – письменник і літературознавець.

Структура району